صفحه ها
طراح قالب
Tebyan
ورق گالوانیزه در ساندویچ پانل
سه شنبه بیست و نهم 3 1397


ساندویچ پانل شامل دو لایه ورق گالوانیزه و یک عایق در وسط آن از جنس فوم پلی یورتان و یا مواد عایق کننده دیگری است. این محصول در صنایع مختلف که نیار به دیواره های عایق حرارتی دارند کاربرد فراوان دارد. ساندویچ پانل دردو نوع دیواری و سقفی تولید می شود که در هر دو نوع ساندویچ پانل از ورق گالوانیزه استفاده می شود. تفاوت نوع دیواری و سقفی، بجز کاربرد، که از نامآن مشخص است، در شکل و فرم آن نیز میباشد.

ورق گالوانیزه برای تولید ساندویچ پانل، ابتدا رنگ کوره ای می شود. البته میتوان از ورق گالوانیزه بدون رنگ هم برای تولید ساندویچ پانل استفاده کرد ولی اغلب ساندویچ پانل ها با ورق گالوانیزه رنگی ساخته میشوند.

گاهی برای کاهش هزینه تمام شده ساندویچ پانل می توان فقط از یک رو ورق گالوانیزه، و یک روی دیگر را از فویل استفاده کرد. ورق گالوانیزه در ایرانتوسط شرکت های متعددی با برندهای مختلف و با کیفیت بسیار خوب تولید می شود. کوتینگ (پوشش) رنگ کیفیت رنگ، کیفیت ورق گالوانیزه ی زیر رنگ، و همچنین پروسه و ماشین آلات تولید، همه در کیفیت ساندویچ پانل تولید شده موثر هستند.

ورق گالوانیزه مورد مصرف در تولید ساندویچ پانل بهتر است که با کوتینگ زیر Z120 نباشد. همچنین بهتر است بجای ورق گالوانیزه معمولی از ورقهای آلوزینک یا گالوالوم استفاده شود. آلوزینک و گالوالوم انواعی از ورق گالوانیزه هستند.

همانطور که در مقالات دیگر وب سایت ذکر شده ورق گالوانیزه در ساختمان و صنعت خودرو سازی و بسیاری صنایع دیگر هم کاربرد دارد ولی یکی از بیشترین کاربرد های آن در ساندویچ پانل است. از ساندویچ پانل برای تولید ساختمان های پیش ساخته، ساختمان های نظامی، ساختمان های صنعتی، بیمارستان ها، گاراژها و ساخت سردخانه های صنعتی و همچنین سردخانه های قابل حمل، برای حملمواد غذایی فاسد شدنی که پشت تریلی ها نصب میشود استفاده می کنند.

برای انتخاب ضخامت مناسب ساندویچ پانل باید به شرایط آب و هوایی توجه کرد هرچه ضخامت پانل بیشتر باشد تبادل حرارتی دوطرف آن کمتر میشود، ناگفته نماند که نوع عایق به کار رفته در آن هم رابطه مهمی با میزان تبادل حرارت دارد.

همانگونه که گفتیم ساندویچ پانل در دو نوع سقفی و دیواری تولید و استفاده می شود .

ساندویچ پانل سقفی در طرح ها و رنگ های مختلف تولید می شود و در سقف سازهها استفاده می شود.ساندویچ پانل دو رو ورق آلوزینک،دو رو ورق گالوانیزه ،یک رو ورق آلوزینک،یک رو ورق گالوانیزه ، یک رو ورق آلوزینک و یک رو ورق گالوانیزه از انواع ساندویچ پانل سقفی است که در سقف ها مورد استفاده قرارمی گیرد. در شرایط محیطی با رطوبت بالا برای جلوگیری از خوردگی باید حتما از ورق گالوانیزه رنگی استفاده شود زیرا ورق گالوانیزه رنگی مقاومت بسیار بالا و طول عمر بیشتری از
ورق گالوانیزه معمولی دارد .

نوع دیگر ساندویچ پانل،ساندویچ پانل دیواری است که در دو مدل ساندویچ پانل ساده و ساندویچ پانل سردخانه ای تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. ساندویچ پانل ساده که ضخامت کمتری نسبت به ساندویچ پانل سرد خانه ای دارد ودر دیوار ساختمان های اداری و مسکونی و در سوله ها و انبار ها و ... مورد استفاده قرار می گیرد ولی ساندویچ پانل سرد خانه ای چون باید تبادل حرارتی پایین تری داشته باشد در ضخامت بسیار بیشتری تولید می شود. برای تولید سرد خانه ها سازه تولید شده باید رطوبت و هوا را از خود عبور ندهد تا از تجمع گرد و خاک و باکتری جلوگیری کند. به همین دلیل این روش ساخت و این نوع پانل، علاوه بر سرد خانه ها در بسیاری از موارد دیگر مانند دیوار اتاق عمل ،آزمایشگاه ها ،کارخانه های دارویی و... هم مورد استفاده قرار می گیرد. اینمدل از ساندویچ پانل دیواری در برابر خوردگی و پوسیدگی بسیار مقاوم است.

ساندویچ پانل دیواری گالوانیزه عایق رطوبت ، صوت و حرارت بوده ، عمر طولانیدارد، در برابر فشار مقاوم است، نصب آن راحت و آسان است و قیمت بسیار مناسبی هم دارد به همین دلیل امروزه در انواع ساختمان ها مورد استفاده قرارمی گیرد.

امروزه ساندویچ پانل در قسمت های مختلف ساختمان کاربرد دارد، از سازه های پیش ساخته گرفته تا نمای ساختمان ها. به طور کلی می توان گفت از ساندویچ پانل که با نام پانل ساندویچی هم شناخته میشود در هر سازه ای که نیاز به بالا بودن سرعت اجرا و پایین بودن وزن، و عایق بودن آن برابر سرما و گرما (یعنی کم بودن تبادل حرارت داخل و خارج سازه)، رطوبت، و حتی مقاومت در برابر آتش سوزی استفاده میشود.

یکی دیگر از کاربرد های ساندویچ پانل، زیباسازی نمای ساختمان ها است. انواعساندویچ پانل با طرح ها رنگ های مختلف که از ورق های طرح دار و بافت دار موجود در بازار ساخته میشوند برای این منظور استفاده شده و به نمای ساختمانزیبایی می بخشند. بعضی از این طرح ها : چوبی،آجری ،سنگی و ... هستند که متناسب با سلیقه مصرف کننده می توان از آنها استفاده کرد.منبع:
ورق گالوانیزه

برچسب ها :
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1831
تعداد نوشته ها : 79
تعداد نظرات : 1
Rss
X